Usuwanie blizn po trądziku – przegląd metod zabiegowych

W tej chwili jest jeszcze najlepsza pora na wszelkie zabiegi. Zanim wróci do nas intensywne słońce można poddać skórę takim zabiegom, które w warunkach dużego nasłonecznienia trudno polecić.

Jeśli masz blizny po trądziku i chcesz się ich pozbyć zabiegowo – zrób to teraz.  Jak?

Poniżej przegląd metod, które znajdują zastosowanie w takich sytuacjach.

Peelingi kwasami

Jedną z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych metod usuwania blizn po trądziku jest eksfoliacja przy użyciu kwasów owocowych. Zabieg ten, będący rodzajem głębokiego peelingu chemicznego może przeprowadzić kosmetyczka lub lekarz kosmetolog. Jednak tylko lekarz ma prawo używania kwasów o wysokim stężeniu. Najczęściej w gabinetach kosmetycznych spotkamy się z kwasem glikolowym .To substancja obecna w trzcinie cukrowej, która działa złuszczająco, rozjaśniająco a także stymuluje odnowę komórkową. Podobne działanie ma kwas salicylowy.

Peelingi z użyciem kwasów są wygodne, ponieważ nie wymagają zmiany trybu życia – naskórek złuszcza się powoli, w niemal niewidoczny sposób.

Konieczne jest jednak skorzystanie z całej serii zabiegów. Warto też stosować zalecaną przez lekarza uzupełniającą pielęgnację domową. Zwykle w proponowanych kosmetykach znajdziemy niższe stężenie tego samego kwasu, który był użyty podczas zabiegu. Często też kosmetyki z niższym stężeniem są stosowane jak przygotowanie do zabiegu i jednocześnie test alergiczny. Po wszystkich tego typu zabiegach należy chronić skórę przez słońcem. Z peelingu chemicznego nie mogą korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z chorobami skórnymi i bardzo wrażliwą cerą a także ci, ktorzy niedawno korzystali z usług chirurga plastyka. Przed zabiegiem zabroniona jest także depilacja oraz stosowanie silnie działających kremów i mechanicznych peelingów domowych.

Peeling Żółty – tylko u lekarza

Jedna z najskuteczniejszych odmian peelingów stosowanych w usuwaniu blizn po trądziku to tzw. yellow peel. Jest to zabieg wykonywany wyłącznie przez lekarzy, co gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów. Jest to jeden z peelingów chemicznych, działa bardzo delikatnie ale skutecznie. W pierwszej fazie stosuje się mieszankę kwasu glikolowego i salicylowego, w drugiej – retinowego. Dodatkowo stosowana jest domieszka innych składników łagodzących i stymulujących regenerację skóry, jak np. witamina C. Yellow peeling wywołuje lekki obrzęk i zaczerwienia skóry, jednak to konieczny element kuracji.

Peeling mechaniczny

Do usuwania blizn po trądziku służą też peelingi mechaniczne. Najczęściej wykorzystuje się do tego diamentowe głowice oraz kryształki kordunu. Zarówno peeling kawitacyjny jak i mikrodermabrazja to mało inwazyjne zabiegi, które jednak przyniosą efekty, jeśli zastosujemy całą serię. Dodatkowy plus to ich wszechstronne działanie – nie tylko zlikwidujemy blizny po trądziku, ale też wygładzimy drobne zmarszczki, a skóra zyska zdrowy koloryt. Zmniejszą się też przebarwienia. Co ważne, zabieg jest zupełnie bezpieczny. Ponieważ nie używa się w nim substancji chemicznych, można go zarekomendować także alergikom.

Laser

Laser ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Jest też używany do usuwania blizn po trądziku. Na czym to polega? W miejscu naświetlania dochodzi do termicznych mikrouszkodzeń. Stymuluje to procesy regeneracyjne skóry; szczegolnie przyspiesza produkcja kolagenu. Laser jest szczegolnie skuteczny w leczeniu blizn typu zanikowego – dzięki kolagenowi dołki w skórze powoli się wypełniają. To paradoks, ale przy wykorzystaniu lasera likwidujemy blizny poprzez… kontrolowane uszkadzanie skóry tak, by ruszyły procesy podobne do tych, jakie towarzyszą tworzeniu się blizn.

Implanty

Choć może się to wydawać dziwne, ale w leczeniu skutków trądziku stosuje się także implanty. Lekarze sięgają po tę metodę, gdy u pacjenta przeważają głębokie blizny typu ubytkowego. Wówczas do ich wypełnienia używa się właśnie mikro implantów.

Na razie to wszystko. Jeśli nie stać Cię na zabiegi blizny zmniejszysz, a nawet całkowicie się ich pozbędziesz stosując regularnie przez okres co najmniej kilku tygodni intensywnie działający krem regenerujący i kolagenotwórczy. Z własnego doświadczenia mogę Ci polecić Skinception Dermefface FX 7 – najsilniej regeneruje, co potwierdzają i użytkownicy i badania kliniczne.

Inne kremy wymagają dłuższego stosowania i nie likwidują blizn tak intensywnie jak Skinception, więcej informacji o nim znajdziesz na TEJ STRONIE.

Leave a Reply


*