Trądzik różowaty – leczenie czas zacząć…

Chociaż trądzik różowaty nazywany jest trądzikiem osób dojrzałych, bo występuje zazwyczaj już po trzydziestce, to jak nań reagujemy bynajmniej nie dowodzi naszej dojrzałości. Wciąż jeszcze nadmiernie ufając kosmetykom bądź będąc skłonnymi do stosowania domowych metod leczenia (niekoniecznie odpowiednio dobranych) doprowadzamy często do zaostrzenia trądziku, a do lekarza zgłaszamy się w stanie, gdy cera jest już zaogniona i w zasadzie trudno cokolwiek z tym fantem zrobić, ale coś zrobić można. Zanim jednak przejdę do tego proponuję uświadomić sobie jakie błędy popełniamy najczęściej tj. w jaki sposób sami sobie szkodzimy. Dodam, że gdyby nie te błędy w sytuacji gdy już pojawił się trądzik różowaty leczenie byłoby znacznie łatwiejsze.

Dlaczego się zaostrza?

Zazwyczaj wskutek popełnianych błędów, a błędy te popełniamy ponieważ brak nam wiedzy i nie wiemy co robić. Zdarza się jednak i tak, że nawet niektóre kosmetyczki nie potrafią rozpoznać cery z pierwszymi objawami trądziku i stosują zabiegi które przyczyniają się do pogorszenia wyglądu skóry. Jeśli mamy trądzik różowaty leczenie możemy opóźnić a nawet go uniknąć stosując się do następujących zaleceń:
– unikamy wszystkich kosmetyków, które zawierają alkohole, ze szczególnym uwzględnieniem alkoholu etylowego,
– unikamy kosmetyków z konserwantami,
– unikamy wszystkich specyfików zawierających lanolinę, glikol propylenowy i butylenowy lub eucerynę.
Dodatkowo musimy pamiętać o tym, by nie robić peelingów z użyciem kwasów owocowych czy kwasu salicylowego – mogą one jedynie nasilić rumień i pogłębić już istniejące zmiany skórne. Jeśli chcemy wykonać peeling stosujemy peeling enzymatyczny do cery wrażliwej. Najlepiej jeśli jest to kosmetyk, na którym napisano, że może być stosowany w trądziku różowatym (wiodące firmy kosmetyczne wypuszczają na rynek linie kosmetyków pielęgnacyjnych do cery z różnymi problemami toteż znalezienie odpowiedniego specyfiku nie powinno stanowić problemu, choć oczywiście wymagać będzie pewnych poszukiwań).
Generalnie unikamy wszystkich tych specyfików, po których obserwujemy zaostrzenie się rumienia, pieczenie skóry czy wystąpienie innych podrażnień. Na pewno należy też unikać preparatów steroidowych – one działają wprost przeciwnie do efektów jakich oczekujemy, a niestety wiele osób wychodząc z założenia, że steroidy pomagają na wszystko usiłują leczyć nimi również trądzik różowaty (dodam, że żaden poważny lekarz steroidów takiej osobie nie przepisze, najczęściej zdobywane są przypadkowo – z drugiej ręki i niezupełnie legalnie).

Trądzik różowaty – leczenie

Podejmując leczenie trądziku różowatego często wydaje nam się, że jesteśmy skazani na porażkę, ale mądry i doświadczony lekarz naprawdę może nam pomóc. Przede wszystkim na podstawie szczegółowego wywiadu będzie w stanie wskazać te czynniki, które jedynie zaostrzają naszą dolegliwość. Czasami dzieje się tak wskutek na przykład przyjmowania suplementów w postaci preparatów witaminowych (witaminy z grupy B mogą zaostrzyć trądzik). Czasami za trądzik odpowiadają przede wszystkim zaburzenia hormonalne – trzeba je zdiagnozować. W niektórych przypadkach znaczna poprawa stanu skóry następuje u pacjentów po zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy i podjęciu leczenia tej choroby.
Czasami po prostu wystarczy wyeliminowanie helicobacter pyroli lub odstawienie szkodliwych (zaostrzających trądzik) składników pokarmowych. Lekarz powinien mieć na uwadze wszystkie te czynniki (i wiele wiele innych) toteż przy odrobinie zaangażowania będzie w stanie zaordynować nam odpowiednią kurację i to niekoniecznie kurację antybiotykową (szastanie antybiotykami jest w tym przypadku wg mnie zwykłym pójściem na łatwiznę).

One Response

  1. leczenie można też uzupełnić zabiegami laserowymi ipl, wygląd skóry często bardzo się poprawia

Leave a Reply


*