Trądzik na różnych etapach życia

Trądzik jeszcze kilkanaście lat temu kojarzony jedynie z okresem dojrzewania, teraz jest diagnozowany również na innych etapach życia. Wiedza na temat trądziku systematycznie się powiększa, stąd na temat tych niedoskonałości skórnych wiemy dużo więcej. Potrafimy im przeciwdziałać i wiemy, jak prowadzić leczenie, by było ono możliwie skuteczne. Metody te dostosowujemy oczywiście do czasu występowania zmian.

Trądzik niemowlęcy
Nawet tak małych dzieci problem ten nie omija. Trądzik u niemowląt ma zazwyczaj postać grudek pojawiających się na skórze twarzy, klatki piersiowej oraz pleców. Czasami krostki te wypełniane są ropą. Trądzik niemowlęcy pojawia się na skutek stosowania drażniących delikatną skórę dziecka kosmetyków. Najczęściej źródłem problemu są preparaty natłuszczające, posiadające w swoim składzie wazelinę lub parafinę.

Co robić w sytuacji, kiedy zaobserwuje się trądzik niemowlęcy? Zazwyczaj (zwłaszcza ten w formie grudek) nie wymaga ingerencji. Jednak jeśli zmiany są duże i szczególnie niepokoją, warto skonsultować się z lekarzem. Dobrze również przeciwdziałać problemom – wybierając szczególnie starannie kosmetyki dla niemowląt. Konieczne jest szczególne skontrolowanie ich składu, zanim podejmie się decyzję o ich kupnie (szczególnie niepolecane są kosmetyki zawierające glikole, silikony i parafinę). Jeśli dany kosmetyk będzie powodował zmiany skórne, najlepiej od razu zamienić go na inny.

Trądzik dziecięcy

Tę odmianę trądziku znamy najlepiej. Pojawia się ona u dzieci, które kończą zazwyczaj 12 lat i trwa w najcięższej formie do 15 roku życia, czasami trwa nawet do ukończenia 20 lat (przechodząc w trądzik młodzieżowy). Bardziej zaawansowane stadium obserwuje się u chłopców, łagodniejsze zmiany są domeną zazwyczaj dziewcząt. Przyczyną dolegliwości skórnych w tym okresie jest wzrost ilości hormonów androgenów. U dziewcząt hormony te pochodzą z jajników, a u mężczyzn produkowane są przez jądra. Naturalne staje się zwiększenie aktywności gruczołów łojowych i potowych. Skóra przekształca się, stając się w pełni  dojrzała. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nadmierne zaczopowanie ujść gruczołów łojowych, co w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego. Inna kwestia to drażniące działanie na skórę kwasów tłuszczowych, kwasów mlekowych oraz składników potu. Wszystkie te substancje stanowią bardzo dobrą pożywkę dla bakterii – typu gronkowce i paciorkowce.  W efekcie czego na skórze pojawiają się białe i czarne kropki – zwane wągrami.

Trądzik dziecięcy może obejmować różne obszary ciała – w formie rozproszonej obejmuje najczęściej twarz, kark, szyję i plecy. Jeśli natomiast przybiera postać punktową, to najczęściej są to zmiany mało nasilone i pojedyncze.

Optymistyczną wiadomością nie jest również to, że trądzik dziecięcy rzadko mija samoistnie. Zazwyczaj wymaga leczenia. Obligatoryjne jest stosowanie kosmetyków antytrądzikowych. Ważne jest również, by w sytuacji dużych zmian, odpowiednio wcześnie skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia blizn oraz przebarwień.

Trądzik młodzieżowy
Można go zaobserwować nie tylko na skórze twarzy, ale również na plecach, szyi, klatce piersiowej oraz pośladkach. Szczególnie zaawansowane formy obejmuje w przypadku skóry w obszarze T, czyli na czole, na nosie oraz na policzkach. Oprócz większej ilości zaskórników obserwuje się dużą ilość zmian o „cięższym” kalibrze. Pryszcze, które w tym okresie wykazują tendencję do grupowania się, często zmieniają się w guzki zapalne. Niekiedy mają one tak duże rozmiary, że mają średnicę kilku centymetrów. Są bolesne i drażliwe w dotyku. Towarzyszy im również czasami gorączka. Takim dużym zmianom często po ich pęknięciu i wypłynięciu zawartości towarzyszą nieprzyjemne zmiany – w tym wgłębienia w skórze. Mogą pojawić się blizny wklęsłe lub wypukłe.

Trądzik dojrzały

Pojawia się po ukończeniu dwudziestego roku życia. Na skórze w tym czasie występują  guzki i zmiany zapalne. Najczęściej w tym okresie obserwuje się zaskórniaki i niewielkie niedoskonałości. Tylko w najcięższych przypadkach, krostki mają postać zapalną – wypełnioną ropą. Pryszcze pojawiają się punktowo i często bolą. Pewną ulgę przynosi ich wyciskanie. Niestety jednak nie załatwia to problemu, ponieważ prowadzi do uszkodzeń skóry, po których pozostają nieestetyczne zmiany.

Trądzik po 20 roku życia ma charakter ciągły. Pojawia się w formie aktywnej, by za chwilę zaniknąć i znowu się pojawić. U kobiet często związany jest ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesięcznym. Najwięcej zmian na skórze obserwuje się tuż przed wystąpieniem krwawienia miesięcznego. Niedoskonałości znikają w okresie kobiecej płodności.

Trądzik dojrzały może trwać przez kilkanaście lat – nawet do 35 roku życia. Wymaga innej pielęgnacji niż potrzebuje tego skóra młodzieńcza. Konieczne jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla osób po 20 roku życia. Nie sprawdzą się sposoby praktykowane przez nastolatków. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

One Response

Leave a Reply


*