Trądzik? Być może brakuje Ci potasu w diecie?

Przyczyn powstawania trądziku może być tak wiele, że wymienienie ich zajęłoby bardzo dużo czasu. Dlatego też nie będę zajmować się przytaczaniem całej listy ewentualnych powodów. Skupię się na jednym – niewystarczającej ilości potasu w diecie. Okazuje się, że zmiany skórne mogą mieć właśnie takie podłoże. Jakie kroki w takiej sytuacji należałoby przedsięwziąć?

Potas – budulec każdej komórki
Potas każdego dnia dostarczany jest wraz z dietą do organizmu. Dla prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest uzupełnianie go w ilości około 2 gramów. Niestety czasami te wartości są niewystarczające, na przykład wtedy, kiedy intensywnie trenujemy (podczas jednego treningu można stracić nawet 4 gramy potasu), odchudzamy się, żyjemy w ciągłym stresie, wymiotujemy, czy stosujemy środki przeczyszczające.

Potas tymczasem dba o każdą komórkę. Zabiega o to, by ten najmniejszy element organizmu był odpowiednio nasączony wodą. Ilość potasu w komórce jest wyjątkowo duża, bo aż 30-krotnie większa niż ta obserwowana w surowicy krwi. Sięga wartości nawet 6 gramów pierwiastka w litrze. Odpowiednia ilość potasu warunkuje prawidłowe funkcjonowanie komórki, a dokładnie sposób jej oczyszczania. Jeśli pierwiastka jest za mało, komórki nie są w stanie uwolnić się ze zbyt dużych ilości różnego typu zanieczyszczeń. Potas również normuje przepływ glukozy we krwi.

Niedobory potasu
To w kontekście trądziku dłuższe gojenie się ran oraz suchość skóry. Braki pierwiastka są jednym z głównych winowajców powstawania różnego typu wyprysków na skórze.

Gdzie odnaleźć pierwiastek?
Potas można odnaleźć w wielu warzywach i owocach. Bogate są w niego owoce awokado, banany, brokuły, seler, kapusta, sałata, groch, fasola, szparagi. Dla jego uzupełnienia warto również jeść chleb pełnoziarnisty i pić mleko.

Leave a Reply


*