Trądzik bliznowcowy – czyli krostki z przykrymi pamiątkami

Jedni mogą pozbyć się trądziku raz na zawsze, nigdy nie wracając do niego myślami. Dla innych nie jest to już takie proste… Gdy trądzik przybiera bardzo złośliwą formę, może pozostawać z nami na bardzo długo. Zamiast gładkiej i jednolitej cery pozostawia po sobie nieestetyczne plamy i blizny. Oczywiście ich usunięcie w większości przypadków jest możliwe, jednak nie jest proste. Dlatego też dużo lepiej, także w tym wypadku, zamiast leczyć jest zapobiegać.

Poznaj wroga…
Trądzik bliznowcowy (acne keloidea) to rodzaj trądziku pospolitego, którego charakteryzuje powstawanie bliznowców na miejscu wykwitów skórnych. Jest typowym następstwem zwłaszcza pryszczy w postaci ropowiczej, grudkowo-cystowej lub skupionej. Może występować w różnych miejscach – na twarzy, szyi, plecach, ramionach, klatce piersiowej, jednak najczęściej spotykany jest w okolicach karku. Najczęściej występuje u mężczyzn.

Trądzik bliznowcowy rozwija się zazwyczaj podstępnie. Pierwszą jego fazą jest nadmierne wydzielanie sebum i rozwój bakterii na powierzchni skóry. Gromadzące się zabrudzenia skupiają się w obszernych torbielkach, które, jeśli nie zostaną wyciśnięte, same pękają. „Przyspieszanie ich gojenia” poprzez ich wyciskanie zazwyczaj prowadzi do jeszcze gorszych zmian na skórze. Blizny powstające na miejscu cyst są zazwyczaj przerosłe i rozległe. Pojawiają się zazwyczaj na skutek nieprawidłowego ziarninowania oraz niekorzystnego różnicowania skóry. Jego powstawaniu sprzyjają toksyny bakteryjne oraz wrodzone zaburzenia w syntezie kolagenu, co określamy inaczej jako skłonność do bliznowacenia.

Dobre rady na trądzik bliznowcowy

Jak radzić sobie z trądzikiem bliznowcowym? Przede wszystkim obserwować stan skóry. Jeśli dobre preparaty antytrądzikowe nie działają, konieczne jest udanie się do lekarza o specjalizacji dermatologia. Nie wolno również pozwolić sobie na wyciskanie pryszczy. To zamiast pomóc, tylko pogorszy stan skóry i dodatkowo zwiększy ryzyko powstawania blizn. Najlepiej spróbować następujących sposobów:
1.Pryszcze warto smarować na noc maścią dostępną w aptece – Benzacne. Preparat ten skutecznie wysusza i zabija mnożące się na skórze bakterie, zmniejszając również ryzyko pojawienia się blizn.
2.Warto spróbować również maści ichtionowej. Na pryszcze smarujemy ją grubą warstwą. Jeśli jest ich niewiele, warto zakleić plastrem z opatrunkiem. Tak potraktowany pryszcz szybciej zostanie pozbawiony ropy i zdecydowanie szybciej będzie się goił.
3.Dermatolog na trądzik bliznowcowy przepisuje zazwyczaj antybiotyk, czasami leki hormonalne (w przypadku dziewczyn).

Leave a Reply


*