Trądzik a ciąża

Ciąża dla osób z trądzikiem to szansa. Istnieje bowiem możliwość, że w trakcie jej trwania wszelkie niedoskonałości znikną. W naprawdę wielu wypadkach u kobiet, które bezskutecznie borykały się z niedoskonałościami skóra w trakcie tych szczególnych dziewięciu miesięcy stała się wyraźnie gładsza, piękniejsza, a jej powierzchnia wyrównana. Nagle wszystkie dolegliwości spowodowane nadmiernym przetłuszczaniem się minęły. Na tym efekcie skorzystały poza skórą także włosy i paznokcie.
Niestety hormony ciążowe nie u wszystkich osób działają tak samo. Często powodują pogorszenie kondycji skóry. Paradoksalnie taki efekt wywołują u osób, które z wielkim trudem pozbyły się nieestetycznych zmian i zaczęły się cieszyć równą i gładką skórą. Nagle po wielu latach w okresie oczekiwania na dziecko, cera zaczyna się nieestetycznie świecić, pory zmieniają się, są rozpulchnione i wypełnione treścią, zamieniając się w widoczne i całkiem spore zaskórniki.

Jak leczyć trądzik w ciąży?

Niestety większość środków nie jest zalecanych w ciąży. Ich stosowanie mogłoby bowiem doprowadzić do niekorzystnych zmian. Szczególnie niebezpieczne może być zażywanie preparatów doustnych. Wiele z nich jest bardzo groźnych w ciąży i może powodować wady rozwijającego się płodu. Spore problemy może przysparzać zażywanie zbyt dużej ilości witaminy A, która jest niewskazana w ciąży.

Najlepszymi sposobami na leczenie trądziku w ciąży jest stosowanie domowych metod. Jeśli nie mamy uczulenia, może stosować maseczki wykonane z naturalnych składników: drożdży, ogórka, otrębów owsianych, aloesu, itd. Pomocne może być także wykonanie toniku, specjalnie stworzonego do leczenia problemów skóry z trądzikiem.
Jeśli chcemy zażywać nawet delikatne suplementy diety, lepiej, dla własnego bezpieczeństwa skonsultować się z lekarzem.

W trakcie ciąży lepiej zrezygnować także z ciężkich podkładów i makijażu. Kolorówka powinna zostać ograniczona do minimum. Wszystko po to, by nie przeciążać i tak narażoną na zmiany skórę oraz by pozwolić jej na swobodne oddychanie.

Leczenie trądziku w trakcie karmienia piersią

Karmienie piersią to szczególny czas, w którym należy do tematu leczenie trądziku podejść w ostrożny sposób. W tym okresie podobnie jak w ciąży nie należy stosować leków doustnych. Ostrożnie również należy poddawać się zabiegom wykonywanym w salonach kosmetycznych. Jeśli mimo to zdecydujemy się poddać jakiemuś zabiegowi, należy powiedzieć kosmetyczce o tym, że znajdujemy się w szczególnym okresie w naszym życiu.

Warto również powstrzymać się przed pokusą wyciskania pryszczy. Takie działanie grozi nie tylko roznoszeniem zakażenia po twarzy, ale dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się nieestetycznych blizn oraz przebarwień. Nie warto ryzykować i pogarszać w ten sposób wyglądu swojej skóry.

Podobnie jak w ciąży, również w okresie karmienia piersią najlepszymi metodami będą naturalne sposoby na usuwanie trądziku. Możemy sięgać po domowe specyfiki, maseczki wykonane z produktów, które można znaleźć w mieszkaniu lub wybrać się do dobrej drogerii lub apteki i tam poprosić o udostępnienie łagodnych środków na trądzik.

Ochrona przed słońcem

Skóra w ciąży i w kilka miesięcy po niej, kiedy hormony inaczej pracują niż zazwyczaj, jest bardzo narażona na działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie słońca, które może doprowadzać do jej wysuszenia, a nawet do powstawania przebarwień.

Możemy pokusić się o opalanie, zwłaszcza jeśli mamy w tym okresie trądzik, ale to jest zawsze zła decyzja. W ten sposób gdy już trądzik zniknie, nie zniknie to, co po sobie zostawi – plamy i przebarwienia. Te będzie trzeba usuwać długo i różnymi inwazyjnymi sposobami, a i tak może się nie udać.

Kremy z filtrem UV, zwłaszcza na osłonięta przez cały rok skórę twarzy, należy nakładać od stycznia do grudnia, ze szczególnym uwzględnieniem lata, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze.  W wakacje, gdy słońce najmocniej grzeje, powinniśmy używać kremów z filtrami SPF 50. Można sięgnąć też po  pudry i podkłady z dodatkową ochroną, jednak nie należy ograniczać się tylko do nich, bo one nie zapewnią nam takiej ochrony, jakiej potrzebujemy.

W ofercie niektórych drogerii i producentów preparatów dostępnych w aptece są specyfiki pozwalające usunąć przebarwienia. Jednak zazwyczaj nie są one dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży. Ich nakładanie na skórę może być ryzykowne. Każdy producent zabezpiecza się stwierdzeniem, że dane specyfiki można stosować po konsultacji z lekarzem lub że nie są one zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. W praktyce oznacza to tyle, że działanie tych specyfików nie zostało sprawdzone na kobietach spodziewających się dziecka, stąd naprawdę trudno ocenić, jak one mogą zadziałać. Nie przeprowadza się testów działania specyfików i preparatów różnego typu na kobietach z brzuszkiem.
Co zrobić jednak z przebarwieniami, które pojawią się po ciąży? Najbezpieczniej odczekać aż do końca okresu karmienia piersią i udać się do dermatologa lub sięgnąć po zaawansowane, specjalistyczne preparaty na przebarwienia, które dzięki systematyczności pozwolą nam usunąć zmiany.

Dieta na trądzik i przebarwienia

W jakimś sensie z problemami opisanymi wyżej – mianowicie z trądzikiem oraz z przebarwieniami –  można poradzić sobie wdrażając odpowiednie menu. Trzeba mieć jednak świadomość, że w ten sposób nie zdziałamy cudów. Możemy jedynie uzyskać dyskretny i lekki  efekt wspomagający albo pozwolić zadziałać profilaktycznie, czyli uchronić przed możliwymi przebarwieniami oraz innymi zmianami, które nie zdobią, ale raczej szpecą i odbierają pewność siebie.

Co może zrobić kobieta w ciąży i tuż po niej, by poczuć się pięknie? Na liście cennych składników odżywczych powinny się znaleźć produkty bogate w witaminy: A, D, E i C. Witaminy te szybko dostarczymy z dietą, jedząc owoce cytrusowe, kiwi, brukselkę, kapustę, szpinak, wątróbkę, drożdże, jaja, marchew.

Jeśli zależy nam na przeciwdziałaniu pojawieniu się przykrych zmian, ważna informacja dla nas będzie taka, że w profilaktyce trądziku najlepsze będą produkty bogate w cynk: mięso, owoce morza, ryby, pełnoziarniste pieczywo.
Dodatkowo nie powinniśmy zapominać o ruchu. Ten, oczywiście bez zbędnych obciążeń, pozwoli nam poprawić krążenie i optymalnie wpłynie na wygląd skóry.

Leave a Reply


*