Terapia dr Wasyłyszyna – czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda?

Terapia dr Wasyłyszyna to sposób na trądzik, który można skwitować prosto: „dziwny, nieprawdopodobny, niemożliwy”. Gdy czyta się o zaleceniach wspomnianego dermatologa, trudno uwierzyć, że są one autorstwa lekarza, syna znanego dermatologa, który jako pierwszy stworzył filtr przeciwsłoneczny. Obok terapii dr Wasyłyszyna trudno przejść obojętnie: albo się z nią zgadzamy, albo nie. Co o niej sądzić? Sami wyróbcie sobie opinię…

Dr Wasyłyszyn – krótko o lekarzu

Dr Tomasz Wasyłyszyn to znany dermatolog, przyjmujący w swoim gabinecie w Warszawie już od 1997 roku. Syn Jerzego, z którym pracował aż do 2007 roku. Znany z tego, że nie przyjmuje w fartuchu, ze względu na styczność lekarza z wieloma różnymi osobami tego samego dnia i na ewentualne ryzyko przeniesienia zakażenia skórnego z jednego pacjenta na drugiego.
Specjalizuje się w leczeniu trądziku. Jest zdania, że większość przypadków można wyleczyć w przeciągu dwóch lat, spotykając się z pacjentem raz na dwa miesiące.

Tylko nie retonoidy

Dr Wasyłyszyn jest ostrym przeciwnikiem retonoidów. Jest zdania, że pochodne kwasu witaminy A dają dobre efekty, jednak niestety trzeba zapłacić za nie zbyt wysoką cenę. Istnieje ryzyko uszkodzeń wątroby, szpiku kostnego, czy jeśli pacjentka zajdzie w ciążę – płodu. To za dużo i warto stosować alternatywne metody.
W opinii Wasyłyszyna dopuszczalne jest miejscowe leczenie retonoidami, jednak tylko wtedy, kiedy zostanie usunięty, czy zaleczony stan zapalny skóry.

Odżywiaj się śmiało!

Lekarz jest zdania, że współczesna dieta, zwłaszcza ta uznawana za zdrową, czyli obfitująca w białe mięso, jest niewskazana dla trądziku.
Dla dobrej kondycji skóry należy jeść mięso – najlepiej czerwone. Natomiast zakazane są słodycze, kawa

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Prawdziwą rewolucję przynoszą zalecenia doktora dotyczące codziennej pielęgnacji. Główne wskazanie to mycie twarzy zwykłym mydłem oraz zaprzestanie stosowania kremów nawilżających! Nie, to nie błąd w druku ;), ale prawdziwe zalecenia lekarza.  Zamiast tego, dr Wasyłyszyn poleca krem natłuszczający, jednak nie ten z górnej półki, ale raczej tani produkt.
Ważnym zaleceniem jest zasada o niestosowaniu fluidów, korektorów oraz wszelkich tego typu kosmetyków. Jedyne, czego można używać to puder, który według dr Wasyłyszyna nie ma negatywnego wpływu na skórę (nie zatyka jej). W trakcie terapii zabronione jest właściwie wszelkie maskowanie trądziku, co wiele osób stawia pod ścianą, a nawet powoduje panikę spowodowaną perspektywą wyjścia na zewnątrz bez make-upu.

Leki

Dr Wasyłyszyn jest znany również z zapisywania tanich specyfików, które przygotowują farmaceutki w aptece. Prawdziwy szok przeżyło wielu pacjentów, dowiadując się, że płyn do przemywania, jaki otrzymali po wykonaniu go w aptece, jest ma bazie spirytusu (zatem alkoholu, którego stosowanie jest już dawno niepolecane w terapii antytrądzikowej).
Dodatkowo zalecana jest pasta siarkowa. Osoby o bardzo wrażliwej i delikatnej skórze obawiają się, że w ten sposób zapewnią sobie podrażnienia i często niestety mają rację. Zalecona kuracja przez dr Wasyłyszyna okazuje się nieskuteczna.
Terapia trwa przez dwa lata. Po tym czasie co druga osoba boryka się z nawrotami. Lekarz jest jednak zdania, że wystarczą dodatkowo 2-3 wizyty, by trądzik został wyleczony.

 

 

 

 

Leave a Reply


*