Sposoby na wyleczenie trądziku na plecach

Zwykle najwięcej uwagi poświęcamy zmianom na twarzy, bo to twarz zawsze jest widoczna. Natomiast trądzik na plecach i innych częściach ciała bywa zaniedbywany, zwłaszcza gdy zmiany są niewielkie. Jednak lato wymusza zainteresowanie trądzikiem także na plecach. Konieczność rozbierania się na plaży, nad basenem wywołuje stan niepokoju. Pryszcze na plecach potrafią odstraszyć niejednego adoratora ładnej dziewczyny, a sympatyczny chłopiec może stracić wiele uroku, demonstrując niezdrową skórę.

Leczenie tego trądziku warto rozpocząć przed wyjazdem na wakacje. W zależności od stopnia nasilenia choroby, terapia może trwać  sporo czasu, ale złagodzenie objawów  można osiągnąć szybciej. Radzę wziąć się za to już teraz.

Na łagodny trądzik na plecach

Trądzik na plecach może przybierać różne formy. Jeśli ma charakter grudkowo – krostkowy, a zmiany są pojedyncze, można sobie pomóc domowymi sposobami. Największą trudność w samodzielnym pielęgnowaniu skóry pleców stwarza utrudniona dostępność do tego miejsca.

Poproś domowników o pomoc przy nakładaniu maseczek, przemywaniu wywarami z ziół czy aplikacji kremów.

Samodzielnie możesz przygotować leczniczą kąpiel. Do ciepłej wody należy dodać rozpuszczoną kostkę drożdży . Drożdże, jako że zawierają wiele witamin, m. in. z grupy B, oraz cynk, które to składniki działają leczniczo na skórę trądzikową, można też wykorzystać do spożycia. Najpierw należy je sparzyć, potem rozpuścić w ciepłym mleku lub wodzie. Przygotowuje się z nich również maseczki, np. po zmieszaniu z miodem. Taki okład należy zmyć po 15 minutach. Drożdże pozwalają na odblokowanie zaczopowanych porów, ponadto zmniejszają wydzielanie łoju.

Do kąpieli warto dodawać wyciągi z ziół działających łagodząco, np. z rumianku, nagietka, tymianku i rozmarynu.

Bardzo skuteczne jest codzienne picie wywaru z nagietka lub z fiołka trójlistnego oraz stosowanie tabletek normalizujących hormony i łojotok najlepiej Nonacne, które zawiera roślinne sterole bardzo szybko poprawiające stan skóry.

Do leczenia trądziku na plecach stosuje się te same preparaty co do twarzy.  Specyfiki na trądzik nie powinny zawierać alkoholu i tłuszczów. Powodują one oczyszczanie skóry, odblokowują zatkane przez łój pory, przyspieszają usuwanie zmian zapalnych, wygładzają i regenerują naskórek, zapobiegają powstawaniu kolejnych zmian.

Żeby nie pogarszać stanu skóry, nie można do mycia pleców używać ostrych szczotek i myjek, by nie rozdrapywać krost i nie przenosić ropy wraz z bakteriami w inne miejsca, co spowodowałoby nasilenie trądzika.

Należy ostrożnie korzystać z kąpieli słonecznych. Słońce nieco łagodzi objawy trądzikowe, ale nadmierne opalanie wysusza skórę, co powoduje łuszczenie się naskórka, który dodatkowo zatyka pory, co w rezultacie prowadzi di zaostrzenia choroby.

Pojedyncze wypryski na plecach można wysuszać, stosując punktowo żele czy plasterki.

Leczenie specjalistyczne trądziku na plecach

Przy dokuczliwych objawach trądziku na plecach trzeba podjąć leczenie pod kierunkiem dermatologa. Tylko na receptę dostępne są maści z zawartością antybiotyku. Jednocześnie zaleca się stosowanie doustne antybiotyku. Jest to doksycyklina, minocyklina, tetracyklina. Pierwsze efekty terapii dadzą się zauważyć już po 2 tygodniach, ale na pełne wyleczenie trzeba czekać kilka miesięcy. U kobiet stosuje się leczenie hormonalne.

Na najcięższe stany trądziku, odporne na leczenie antybiotykami, stosuje się doustnie retinoidy, z których najskuteczniejsze są preparaty izotretynoiny.  Innym lekiem są kortykosteroidy, które powstrzymują nieco aktywność androgenów. Kortykosteroidy wstrzykuje się w guzki i zmiany torbielowate, co zapobiega powstawaniu blizn potrądzikowych.

Takie terapie wymagają czasu, leczenie trwa miesiącami, ale kończy się sukcesem.

Codzienność z trądzikiem na plecach

Utrudnieniem w leczeniu trądziku na plecach jest konieczność zakrywania skóry ubraniem. Należy zadbać, by docierało do niej powietrze, nie dopuszczać do nadmiernego pocenia się. W tym celu trzeba nosić odzież z naturalnych, przewiewnych materiałów, np. z bawełny. Do codziennej kąpieli należy używać mydła o neutralnym pH lub żeli przeznaczonych do cery trądzikowej. Preparaty myjące nie powinny podrażniać ani przesuszać skóry.

Dieta nie ma większego wpływu na pojawianie się trądziku, ale niektóre produkty mogą zaostrzać trądzik już istniejący. Należą do nich ostre przyprawy, czekolada, alkohol, smażone potrawy, nieświeże tłuszcze, produkty zawierające sztuczne barwniki i konserwanty. Skórze nie służy palenie papierosów, za to pomaga spożywanie porządnie wyszorowanych, by się pozbyć chemikaliów, owoców i warzyw.

 

Leave a Reply


*