Rzadkie odmiany trądziku

Czasami nietypowych zmian pojawiających się na skórze nie utożsamiamy z trądzikiem. Są dla nas tak niezwykłe, że bierzemy je za uczulenie, czy też wysypkę. Prawda jest jednak zazwyczaj inna – są to najczęściej mało znane typy trądziku. Poniższa lista pozwoli Ci je rozpoznać, jeśli staną się również Twoim udziałem.

Trądzik piorunujący, trądzik ogólny o ciężkim przebiegu obserwowany jest wyłącznie u młodych mężczyzn. Oprócz charakterystycznych dla trądziku zmian ropowiczych, skupionych, u chorej osoby występuje gorączka, podwyższone OB oraz większa ilość białych ciałek krwi. Często chorzy uskarżają się ponadto na bóle stawów.
Trądzik martwiczy – obserwowany na skórze głowy w postaci wykwitów pozostawiających po sobie blizny (na których oczywiście nie wyrastają już włosy).
Trądzik zawodowy – najczęściej wywołany przez drażniące substancje, z którymi ma się do czynienia na swoim stanowisku pracy. Mogą nimi być: chlor, dziegcie, oleje.  Trądzik chlorowy jest najczęściej efektem zatrucia się dioksynami, czyli niekorzystnie oddziałującymi substancjami, które powstają podczas spalania węgla.
Trądzik polekowy wywołany może być z zewnątrz lub z wewnątrz. W pierwszym wypadku może powstawać na skutek przyjmowania różnego typu leków, w drugim najczęściej jest efektem działania hormonów nadnerczy.
Trądzik niemowlęcy – bardzo łatwy w leczeniu, zazwyczaj szybko mija. Najczęściej wywołany jest przez stosowanie olejów mineralnych w kosmetykach do pielęgnacji. Może mieć różną postać – krost, grudek, torbieli ropnych, dużo rzadziej – zaskórniaków.

Leave a Reply


*