Opalanie pomaga usunąć trądzik

Niegdyś kąpiele słoneczne były stosowane na trądzik – i wbrew pozorom było to pomocne. Medyczne stowarzyszenia uważają opalanie, jako środek na trądzik za mit, jednak raport z San Diego w tej sprawie odnowił wiarę w te kąpiele, jeśli chodzi o skuteczne oczyszczanie twarzy.

Badanie wykonane przez naukowców Uniwersytetu w Kalifornii, Szkoły Medycznej San Diego, odkryli że zmiany w poziomie witaminy D3 wpływają na szybkość gojenia się ran.

Tak, jak rany, objawy trądzikowe charakteryzują się przebarwieniami, zaczerwienieniem i swędzeniem. Richard L. Gallo, pracujący jako profesor medycyny i szef działu zajmującego się dermatologią na uczelni, pomagał w przeprowadzeniu tego badania. Stwierdził on, że „badania dowiodły, iż rany na skórze potrzebują witaminy D3 w celu ochrony przed infekcją i rozpoczęcia normalnego procesu odbudowy. Z kolei brak tej witaminy powoduje, że organizm jest bardziej podatny na działanie mikrobów.”

Słońce jest tanim i wspaniałym źródłem witaminy D i dlatego też tak bardzo polecane są kąpiele słoneczne w celu walki z trądzikiem. Wspomniane badanie nad witaminą D było skupione na białych krwinkach zwanych makrofagami, które zwalczają pojawiające się bakterie. Gallo wyjaśnił, że makrofagi są wyposażone w receptory, które rozpoznają intruzów w organizmie i niszczą ich. Ponadto ekipa Gallo odkryła, że powstała na skórze rana powoduje powstawanie komórek zwanych keratinocytami, które otaczają ranę i produkują większą ilość witaminy D, która z kolei powoduje że geny wykrywają bakterie.

Dlatego też niczym złym nie będzie, jeśli pozwolimy sobie (nie na wejście na sklep internetowy kosmetyki, lecz) na kąpiel słoneczną lub przyjęcie witaminy D – może nam to pomóc na trądzik.

One Response

Leave a Reply


*