O trądziku, niefrasobliwości w leczeniu, diecie i kefirze

Wiele osób boi się  stosowania antybiotyków i leków hormonalnych. W pewnym sensie jest to strach uzasadniony, ponieważ nieodpowiedzialne stosowanie tego typu leków wiąże się z dość dużymi kosztami zdrowotnymi – powodowane przez nie skutki uboczne niosą ze sobą poważne konsekwencje i nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy ich unikać.

Podobne stanowisko coraz częściej wykazują lekarze, tyle tylko, że pacjenci (w opozycji do lekarzy) często idą znacznie dalej. Lekarze dość sceptycznie podchodzą do stosowania ziół i witamin (tj. i owszem zalecają je ale wskazują na konieczność zachowania umiaru i podchodzenia do nich z dużą dozą ostrożności) tymczasem my – pacjenci sięgamy po nie z pełną niefrasobliwością nie licząc się zupełnie z tym, że i witaminy i zioła w nadmiarze mogą również zaszkodzić.

Ciekawym zjawiskiem jest przywiązywanie tak ogromnej uwagi do witamin i minerałów przy jednoczesnym maksymalnym bagatelizowaniu wpływu na nasz organizm makroskładników odżywczych takich jak białka czy tłuszcze.

Witaminy, zioła, herbatki są uzupełnieniem, a podstawą makroskładniki i ewentualne leczenie. Jeśli więc decydujemy się na stosowanie domowych sposobów na trądzik, sięgamy po każde zioło, o którym usłyszeliśmy że działa możemy szybko doprowadzić do sytuacji, w której być może trądzik ulegnie osłabieniu lub zniknie, ale przy okazji rozregulujemy własne organizmy.

Pamiętaj, że zioła powinny być stosowane z umiarem, w bardzo uzasadnionych przypadkach. Wykazują one działanie lecznicze, ale te same zioła w większych dawkach mogą nawet doprowadzić do chorób lub rozregulowania organizmu.

Witamina A na trądzik

Ostatnimi czasy coraz niefrasobliwiej sięgamy po specyfiki z retinoidami. Zawierają je maści i kosmetyki na trądzik. Możemy też zastosować leczenie doustne. Problem w tym, że retinoidy używane w nadmiarze (de facto witamina A) mogą poważnie uszkodzić nasze DNA . Trądzik zniknie, ale trudno przewidzieć na jakie choroby się narazimy w efekcie stosowania tak drastycznych i tak nieodpowiedzialnych kuracji.

Innymi słowy retinoidy czyli leczenie witaminą A jest równie niebezpiecznym sposobem na trądzik jak stosowanie antybiotyków czy terapii hormonalnych.

Ochrona

Teoretycznie przed szkodliwym działaniem retinoidów i antybiotyków mogą nas chronić probiotyki. Lekarze polecają nam głównie jogurty lub specjalne kapsułki (tabletki).

Moim (i nie tylko moim zdaniem) zdecydowanie bezpieczniejszy i skuteczniejszy jest zwykły kefir. Jeśli zależy Ci na ochronie, pozbyciu się trądziku i zdrowiu leczenie trądziku uzupełnij kefirem.

Leave a Reply


*