Niebieskie światło na trądzik

Brzmi trochę jak opowieść fantastyczna. Mimo to naukowcy udowodnili, że kolor światła ma wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu oraz może być pomocny w trakcie leczenia niektórych schorzeń i przypadłości, na przykład trądziku. Jednak po kolei, o co w tym wszystkim chodzi?

Przetwarzanie emocji przez mózg
Kolory nas otaczające mają większy wpływ na nasze samopoczucie i działanie, niż bylibyśmy w stanie przypuszczać. Niebieski, który reprezentuje niebo, ale także wodę został zbadany podczas kilku eksperymentów. Okazało się, że kolor emitowanego światła ma wpływ na przetwarzanie  emocji. Do wniosków tego typu doszli brytyjscy, belgijscy i szwajcarscy naukowcy.

Eksperyment
Eksperymentowi poddano grupę 17 ochotników. Osoby te miały wysłuchać nagranej rozmowy, skupiając się na jej przebiegu. Połowa rozmów była w swojej wymowie neutralna, a druga połowa wyrażała złość. Podczas odtwarzania nagrań co 40 sekund zapalano światło – na przemian zielone, niebieskie oraz wyłączano światło w ogóle.

W tym czasie rejestrowano aktywność mózgu. Wyniki badań były jednoznaczne. Mózg okazał się bardziej aktywny przy niebieskim świetle niż przy świetle zielonym. Szczególne różnice ujawniły się w przypadku płatu skroniowego, odpowiedzialnego za przetwarzanie mowy. Światło niebieskie wpływa na zmianę nastroju, jednak ta zmiana nie jest stała.  Według naukowców potwierdza ona skuteczność terapii światłem.

No dobrze, ale jaki wpływ na trądzik mają wspomniane wyżej wyniki eksperymentu? Odpowiedź jest prosta: dzięki nim producenci stworzyli maszynę emitującą niebieskie światło, pozwalającą leczyć podobno między innymi trądzik.

Niebieskie światło w praktyce
Technologię niebieskiego światła wykorzystują urządzenia zwane lampami Blue Wonder. Według ich producentów, mają one działanie antybakteryjne oraz wykazuje działanie regeneracyjne. Leczy skórę i jest pomocne w terapii antytrądzikowej, a także podczas leczenia atopowego zapalenia skóry. Ponadto naświetlanie niebieskim światłem wspomaga produkcję witaminy D3.
Urządzenie to pomaga w bezpiecznym opalaniu. Wykorzystuje wszystkie zalety kryjące się za promieniowaniem słonecznym, jednak bez ich wad. Dzięki temu urządzeniu można podobno czerpać z pozytywnych wibracji słonecznych, bez jednoczesnego liczenia się z wadami przebywania na słońcu, czy korzystania z lamp solaryjnych.

Leave a Reply


*