Maść na trądzik

iStock_000013766185XSmallNajlepszą dla siebie maść na trądzik musisz wybrać samodzielnie kierując się własnymi potrzebami i stanem swojej cery. Mam nadzieję, że poniższa lista maści przydatnych w leczeniu trądziku pomoże Ci w dokonaniu wyboru.
Rodzaje maści uszeregowane są w następującym porządku: na początku znajdują się najintensywniej działające farmaceutyki, które szybko zwalczają trądzik, ale mają też sporo skutków ubocznych. Można je stosować przez krótki czas.
Środkową część wykazu stanowią skuteczne maści o łagodniejszym działaniu, nadające się do dłuższego stosowania.
W części ostatniej przedstawiam maści ziołowe, które w zasadzie można traktować jak kosmetyki. Efektywnie leczą trądzik, ale niestety nie w każdej postaci, za to na pewno w zdecydowanej większości przypadków bardzo pozytywnie wpływają na skórę.

Maść sterydowa

Mając trądzik pospolity sterydów w zasadzie należałoby unikać, bo łatwo się od nich uzależnić, nie nadają się do leczenia infekcji bakteryjnych (a trądzik jest przecież ściśle związany ze zwiększoną aktywnością bakterii trądzikowych), same mogą powodować trądzik tzw. sterydowy, uszkadzają struktury skóry i naczynka. Mimo to zdarza się, że lekarze przepisują je swoim pacjentom, a pacjenci niefrasobliwie stosują. Najczęściej w kuracjach przeciwtrądzikowych wykorzystywane są maści sterydowo – antybiotykowe (antybiotyki niszczą bakterie) takie jak Dicortineff.
Plusem maści sterydowych jest to, że szybko likwidują stany zapalne.
Minusem jest ich destrukcyjne oddziaływanie na skórę, konieczność rygorystycznego przestrzegania zaleceń co do czasu ich stosowania, oraz szybki nawrót choroby tuż po odstawieniu sterydów.nonacne 500

Maści sterydowe mają naturalną alternatywę – dużo bezpieczniejszą, dużo łagodniejszą dla skóry i całego organizmu. Alternatywą tą są saponiny steroidowe zawarte w niektórych roślinach. Jedną z takich roślin jest sarsaparilla. Wyciąg z niej znajdziecie w tabletkach Nonacne <sprawdź tutaj>. Spośród tabletek dostępnych na rynku Nonacne działa najskuteczniej. Ważne: w przeciwieństwie do syntetycznych sterydów od skóra się od sarsaparilli nie uzależnia. Roślinka ta nie wywołuje też żadnych skutków ubocznych.

Maść na trądzik z antybiotykami

Wspomniany wyżej Dicortineff łączy sterydy z antybiotykami, ale na trądzik można stosować również maści antybiotykowe, które dość dobrze sprawdzają się w punktowym leczeniu trądziku. Z reguły przepisuje je farmaceuta, choć bez recepty dostępne są co najmniej dwie maści zawierające trzy rodzaje antybiotyków, przez co ich spektrum działania jest dość szerokie. Maści te to Tribiotic i Multibiotic.
Ich główną zaletą jest szybkość działania. Nawet po jednej aplikacji (na noc) niektóre pryszcze po nich nikną. Wady to możliwość podrażnienia skóry, niepełna skuteczność (bakterie szybko się na maści uodparniają) oraz możliwość poważnego uszkodzenia barier ochronnych skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na wtórne zakażenia grzybicze i bakteryjne.

Retinoidy na trądzik czyli maść retynowa

Maści retynowe zawierające specjalną formę witaminy A działają bardzo szybko i sprawnie. Przydają się nie tylko w leczeniu samego trądziku, ale i blizn po nim i najróżniejszych przebarwień. Są bardzo agresywne, przez co szybko usuwają pryszcze, ale mogą przesuszać skórę. Po użyciu maści tego typu należy zabezpieczać się przed działaniem promieni słonecznych.

Nadtlenek benzoilu

Maści na trądzik z nadtlenkiem benzoilu jest na rynku dość dużo – najrozmaitszych, z acnezinenajróżniejszymi stężeniami substancji aktywnej. Nadtlenek benzoilu jest jednym z najskuteczniejszych preparatów na trądzik, a jego działanie polega na silnym utlenianiu skóry. Wskutek tego, nadtlenek skórę przesusza. W trakcie kuracji należy więc o nią szczególnie zadbać.
Alternatywą dla maści nadtlenkowych są kremy z nadtlenkiem benzoilu zawierające substancje o silnym działaniu ochronnym. Jednym z najlepszych preparatów tego typu (o ile nie najlepszym) jest zestawAcnezine <sprawdź tutaj>. Działanie ochronne mają zarówno niektóre składniki kremu, jak i kapsułki, które znajdują się w zestawie.

Maść cynkowa kontra maść ichtiolowa

Maść cynkowa doskonale wpływa na stany zapalne bez ropni, podczas gdy maść ichtiolowa leczy wszystkie wypryski ropne – jakby wyciągając je. Obydwie maści mogą być stosowane na trądzik w różnych postaciach. Używa się ich również w leczeniu podrażnień i uszkodzeń naskórka oraz wyprysków innych niż trądzikowe. Maść ichtiolowa charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym. Obydwie maści można bez problemu kupić w aptekach i to za przysłowiowe grosze.

Maść siarkowa i maść salicylowa

Te maści z reguły przyrządzają farmaceuci zgodnie z recepturą podaną przez dermatologa. Obydwie substancje czynne tj. zarówno siarka, jak i kwas salicylowy dobrze radzą sobie z oczyszczaniem skóry ze zrogowaciałego naskórka i odblokowywaniem porów. Mają działanie przeciwzapalne, a siarka działa dodatkowo przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo i przeciwgrzybiczo. Alternatywą dla maści siarkowej mogą być mydła siarkowe.

Maść na trądzik na bazie ziół

W aptekach dostępne są przynajmniej dwie takie maści: maść

Trioxil

rumiankowa i nagietkowa. Obydwie sprawdzają się naprawdę nieźle, bo ziółka te mają silne działanie łagodzące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Maść rumiankowa może uczulać, nagietek – rzadziej. Alternatywą dla takich maści są kosmetyki zawierające specjalnie wyabstrahowane wyciągi z ziół – przykładem Trioxil <sprawdź tutaj>, który zawiera silnie skoncentrowany wyciąg z rumianku pozbawiony tych substancji, które uczulają.

Leave a Reply


*