Laserowe usuwanie trądziku i fototerapia LED

Laserowe usuwanie trądziku i generalnie fototerapia są bardzo polecanymi zabiegami. Fachowcy twierdzą, że osiągają naprawdę niezłą skuteczność, a przy tym w ogóle nie szkodzą skórze. Czyż to nie paradoks? Przecież ci sami fachowcy z reguły ostrzegają nas przed słońcem, a głównym sprawcą np. przebarwień na skórze i utrwalania się różnych niedoskonałości jest promieniowanie UV.

Sprawa wygląda tak: to czy i jak terapia światłem wpłynie na skórę zależy od źródła światła, jego siły, ukierunkowania i barwy. Lasery i lampy LED umożliwiają dość precyzyjne wykonanie zabiegu, a co najważniejsze emitują światło o takich parametrach, które poważnie skórze nie szkodzą.

Na jakiej zasadzie działa laserowe usuwanie trądziku?

Ciekawe czy was zaskoczę :-): laserowe usuwanie trądziku działa na tej samej zasadzie, co większość przeciwtrądzikowych kuracji. Zadaniem czy to lasera czy lamp LED (kolejnego źródła światła wykorzystywanego w fotoleczeniu pryszczy) jest przede wszystkim wybicie bakterii powodujących trądzik. To samo robią antybiotyki, do tego samego sprowadza się wiele innych kuracji nawet nieantybiotykowych. Jednym z ich celów jest zawsze eliminacja bakterii Propionobacterim acnes.

Zastanawiacie się, w jaki sposób światło te bakterie niszczy? To proste: bakterie w ramach swoich funkcji życiowych wytwarzają specjalne barwniki nazywane porfirynami. Barwniki te absorbują światło o długości fali odpowiadającej niebieskiej barwie. To dlatego kolor niebieski uważa się za antyseptyczny, dlatego ledowe urządzenia do fototerapii trądziku świecą na niebiesko. Podobne światło generują lasery.

Przy okazji prowadzonych badań (grupa naukowców z Nowego Jorku skupiła się na tym problemie) okazało sie też, że terapia laserem może doprowadzić do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych. Po kilku seriach naświetlań produkcja łoju może zmniejszyć się na tyle, że może dojść nawet do całkowitego wyleczenia trądziku. Tak w każdym razie wykazały badania przeprowadzone na 17 nastolatkach. Po czterech laseroterapiach wykonanych w czasie 4 miesięcy (z zachowaniem miesięcznych odstępów) u 16 nastolatków doszło do wyleczenia, u 1 osoby laseroterapia nie dała tak dobrych efektów.

A co ze skutkami ubocznymi?

To też ciekawe: okazało się, że laseroterapia nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W każdym razie po przeprowadzeniu opisanych wyżej badań u nikogo z badanych takich skutków nie obserwowano, nawet na poziomie komórkowym (próbki tkanek poddanych naświetlaniu przebadano pod mikroskopem). Na tej podstawie wysnuto wniosek, że laserowe usuwanie trądziku może być bardzo skuteczne i bezpieczne, ale dotyczy to jedynie osób z trądzikiem w stopniu umiarkowanym lub lekkim. Bardzo silny trądzik nie kwalifikuje się do tego rodzaju terapii.

Laser czy światło LED

Jak już wspomniałem i laserowe usuwanie trądziku i fototerapia LED (usuwanie trądziku lampami ledowymi) opierają się na tych samych zasadach wykorzystując te same mechanizmy działania (wpływu) światła na bakterie i skórę. Laser może zadziałać szybciej (choć nie musi), a do tego zabiegi są drogie, kosztują od 300 do 1500 zł za zabieg, a zabiegi trzeba powtórzyć co najmniej kilkukrotnie (minimum 3-4 razy). Urządzenia LED wyposażone w niebieskie diody niszczące bakterie i diody czerwone o właściwościach m.in. regenerujących można kupić za kilkaset złotych (O! tu ciekawa oferta do 28 kwietnia cena niecałe 500 zł) i stosować je w domu.

No i co tu dużo mówić: urządzenia LED są dużo bezpieczniejsze, a laser w niewprawnych i niedoświadczonych rękach może wyrządzić skórze poważne szkody.

Leave a Reply


*