Kiedy trądzik można wyleczyć jedynie właściwą pielęgnacją skóry?

Trądzikowi młodzieńczemu towarzyszy najczęściej łojotok skóry. Jeśli jedynym jego objawem pozostają zmiany zaskórnikowe oraz świecenie się cery, leczenie trądziku nie wymaga w takim przypadku wdrożenia wielu skomplikowanych działań. Podstawę stanowi właściwa pielęgnacja. Pewne trudności może przynieść jedynie dobór odpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry.
Jeśli zmiany są mocniejsze, łatwo zauważalne, a łojotok nasilony, należy sięgnąć po preparat, który zawiera wysokie stężenie substancji aktywnych. Z kolei kiedy na skórze pojawiają się mniejsze niedoskonałości, a dodatkowo jest ona narażona na różnego typu podrażnienia, zdecydowanie lepiej sprawdzą się kosmetyki do skóry wrażliwej.

Często wizyta u dermatologa skutkuje zaleceniem stosowania dermokosmetyków zawierających substancje o działaniu przeciwtrądzikowym i przeciwzapalnym. Wśród najczęściej wykorzystywanych składników wymienić należy hydrokwasy, polihydrokwasy oraz aktywne substancje roślinne. Najczęściej na etykietkach można przeczytać, że preparat antytrądzikowy zawiera kwas glikolowy, kwas mlekowy, winowy, salicylowy, jabłkowy lub cytrynowy.

Leczenie niewielkich zmian ma charakter miejscowy. Nie obciąża skóry ani organizmu. Polega na zastosowaniu substancji, które usprawniają odpływ łoju oraz wpływają na zmniejszenie rozpulchnionych gruczołów łojowych. Dodatkowo uzyskiwany efekt to zmniejszenie łojotoku i świecenia się powierzchni skóry.

Jeśli mało inwazyjna metoda leczenie nie poskutkuje, a trądzik zamiast zniknąć, będzie nabierał na sile, konieczne jest sięgnięcie po bardziej zdecydowane rozwiązania, w tym zastosowanie leczenia ogólnego. Oczywiście pod czujnym okiem lekarza.

Leave a Reply


*