Jak zapobiegać trądzikowi i skutecznie go kontrolować?

Trądzik jest schorzeniem genetycznym. Problem może być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jeśli Twoi rodzice mieli problem z trądzikiem, to całkiem możliwe, że Ty również będziesz z nim walczyć. Na występowanie trądziku ma także wpływ wiele innych rzeczy, takich jak:

– stres,
– zmiana pór roku,
– dieta,
– alkohol,
– higiena,
– klimat.

Jak w takim razie zwalczać trądzik? Oto kilka porad, które przekazują swoim pacjentom lekarze dermatolodzy z całego świata.

Zmień swój podkład

Wskazówka skierowana dla kobiet. Sporo podkładów tworzonych jest na bazie oleju. Nadmiar oleju to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania trądziku, dlatego warto zastanowić się nad wyborem podkładu, który zawiera jak najmniej tłustych składników.

Czytaj etykiety kosmetyków

Niektóre kosmetyki zawierają takie składniki jak lanolina, siarczan sodu czy mirystynian izopropylu. Są one równie bogate w tłuszcze jak wspomniane wcześniej oleje – ich stosowanie pobudza naszą skórę do wytwarzania wyprysków.

Właściwa higiena twarzy

Twarz należy przemywać kilka razy dziennie, najlepiej łagodnym mydłem lub specjalnym tonikiem do oczyszczania twarzy. Spłukuj twarz porządnie – nawet 6 – 7 razy.

Zostaw je w spokoju!

Pryszcze nie powinny być wyciskane. Wyciskanie może prowadzić do jeszcze poważniejszych infekcji skóry. Wypryski znikną same, tylko potrzeba na to trochę czasu.

Kiedy można wyciskać?

Jeśli pryszcz nabiera żółtawego koloru, to znak, że bakterie obumarły i można delikatnie zająć się jego wyciśnięciem. Wągry (czarne wypryski) powinny być wyciskane od razu, zaraz po pojawieniu się na skórze.

Zadbaj lepiej o suchą skórę

Sucha skóra jest bardziej wrażliwa, dlatego powinniśmy dbać o nią ze szczególną ostrożnością. Stosując nawilżacze zacznij od tych najłagodniejszych – wynikiem użycia mocnego nawilżacza może być pojawienie się sporej ilości trądziku.

Nie przesadzaj ze słońcem

Niektóre medykamenty stosowane w walce z trądzikiem mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu. Warto odpuścić sobie wielogodzinne opolanie, jeśli zażywasz antybiotyki na trądzik!.

Stosuj jedną metodę walki z trądzikiem

Mieszanie ze sobą różnych metod walki z trądzikiem może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zawsze staraj się dostosowywać do zaleceń lekarzy.

Używaj preparatów na trądzik prawidłowo

Wiele osób popełnia błąd nakładając preparaty kosmetyczne czy nawet antybiotyki tylko na miejsca, w których występuje trądzik. Stosując takie produkty (jeśli nie ma innych zaleceń), powinno się je nakładać na całą twarz, szyję, a nawet ramiona.

2 Responses

  1. A propos tabletek na trądzik, ja z czystym sumieniem mogę polecić tabletki Face Okey, są na bazie białek serwatkowych, więc na pewno naturalne, mozna je zażywać bez obaw dla zdrowia, a na pewno z korzyścią dla organizmu :) Na efekty trzeba wprawdzie trochę poczekać, ale po miesiącu stosowania mogę powiedzieć, że w końcu jest dobrze:)

  2. Ja natomiast polecam suplement diety Cerabit na bazie bratka cynku i miedzi. Jest też żel do mycia twarzy tej firmy. Najlepiej stosować razem.

Leave a Reply


*