Domowe sposoby na trądzik różowaty – skuteczne?

Gdy pojawia się trądzik różowaty, prędzej czy później pada pytanie – czy można go leczyć w domu, czy podobnie jak w przypadku trądziku pospolitego, sprawdzą się w jego przypadku metody domowe. Niestety odpowiedź nie jest zbyt optymistyczna dla osób, które męczą się z uczuciem pieczenia i swędzenia. Pomoc jest możliwa, jednak tylko w niewielkim stopniu i tylko na chwilę. Ale może jednak warto?

Lepiej działać szybko

Trądzik różowaty ma to do siebie, że lubi wyrządzać wiele szkód na skórze, dlatego zamiast czekać aż sam przejdzie lub liczyć na delikatne specyfiki, lepiej rozpocząć bardziej świadomą walkę, która może przynieść dobre efekty. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej. Jeśli będziemy zbyt opieszali w tej walce, musimy się liczyć z tym, że na skórze powstaną zmiany, które będą bardzo trudne w eliminowaniu. Dlatego jeśli nie chcemy stracić w walce, dając fory trądzikowi, lepiej działać od razu.

Faktem, który nie podlega dyskusji jest to, że leczenie zaawansowanych zmian z przerostem nosa jest trudne. Wymaga często zabiegów chirurgicznych. Tymczasem na pierwszych stadiach choroby wystarczy leczenie miejscowe przy użyciu maści i kremów oraz czasami terapia stosowana doustnie (chociażby poprzez zażywanie antybiotyków).

Właściwa pielęgnacja skóry

Bardzo ważna w leczeniu trądziku różowatego jest właściwa pielęgnacja skóry. Bez niej nie byłoby sukcesu, a każdy preparat mógłby wykazywać jedynie szczątkowe działanie.

Należy zwrócić uwagę na to, by przed wyjściem na słońce używać preparatów zawierających filtry UV. Warto również bardzo uważnie wybierać środki myjące. Powinny być one delikatne. Nie mogą drażnić skóry oraz należy wybierać takie, które skutecznie, choć ostrożnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia ze skóry.
Poza doborem dobrych kosmetyków, pomocne jest również zwrócenie uwagi na higienę życia. Dobrze pomyśleć o rzuceniu palenia oraz ograniczeniu ilości pikantnych potraw oraz zmniejszyć ilość w ogóle stosowanych przypraw. Konieczne jest unikanie alkoholu oraz zmian temperatury, które mogłyby podrażniać skórę. Niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny, który stymuluje naczynka do intensywnej pracy, rozszerzania i sprzyja ich pękaniu. Nie najlepiej na skórę działa również sauna i solarium.

Peelingi na trądzik różowaty

To nie najlepsza decyzja. Jeśli użyjemy kosmetyków złuszczających (czy to kupionych w sklepie, czy zrobionych własnoręcznie) najprawdopodobniej skóra się zaczerwieni, a problem pogłębi się. Musimy się liczyć ze swądem skóry, jej podrażnieniem oraz pojawieniem się krostek. W konsekwencji trzeba się spodziewać tego, że skóra będzie jeszcze bardziej wrażliwa na zmiany temperatury. Nie będą musiały być one nagłe, by się dodatkowo zaczęła bronić. Niekorzystnie na nią z pewnością będzie działał zwykły dotyk, który będzie odbierany jako wyjątkowo niekorzystny.

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez peelingów, przy skórze z trądzikiem różowatym najlepiej sprawdzają się peelingi enzymatyczne. Można je kupić bez trudu w aptece lub drogerii.

Okłady i maseczki

Decydując się na kosmetyki domowe i na pielęgnacje skóry przy użyciu łatwo dostępnych metod, można korzystać z tego, co dają okłady z zielonej herbaty lub drożdży. Te z pewnością nie podrażnią, a mogą pomóc.
Nie trzeba sobie także odmawiać żadnych maseczek nawilżających i ochładzających powierzchnię skóry.

Toniki

Mając trądzik różowaty, lepiej zapomnieć o wszelkich kosmetykach zawierających alkohol. Wszystkie stosowane preparaty powinny mieć formułę nawilżająco-łagodzącą.

One Response

Leave a Reply


*