Dlaczego tak trudno wyleczyć trądzik?

Kogoś mającego nikłą wiedzę na temat trądziku może dziwić, a nawet oburzać fakt, że walka ze zmianami skórnymi jest tak długa i skomplikowana. Skoro trądzik dotyka nawet 80% nastolatków oraz coraz większą liczbę osób w starszym, już dojrzałym wieku, walka z nim powinna zostać w pełni opracowana i nie pozostawiać żadnych tajemnic. W końcu jest tyle koncernów i producentów, którzy oferują kosmetyki i leki na trądzik… Czy naprawdę próby wyeliminowania  niedoskonałości muszą być prowadzona na oślep? Skąd wynika ten problem?

1.Z trudności w doborze odpowiedniego preparatu. Prawdą jest fakt, że nie każdemu służy taki sam preparat. Tajemnicą nie jest również to, że kosmetyk, który ma wysoką skuteczność najprawdopodobniej pomoże w konkretnym przypadku, jednak nigdy nie ma pewności, że tak się stanie. Dlatego trzeba próbować. Odnalezienie skutecznego dla siebie remedium na trądzik musi poprzedzić działanie polegające na „próbowaniu” różnych preparatów. Najlepsza pod tym względem będzie konsekwentna metoda prób i błędów, polegająca na porównywaniu składu poszczególnych preparatów (z czasem będziemy wiedzieć, jakie składniki pomagają naszej cerze, a jakie wręcz przeciwnie).
2.Z braku cierpliwości. By mieć pewność, że dany kosmetyk czy lek zadziałał, czy nie, należy go stosować przynajmniej przez miesiąc. Jest to minimalny okres, po którym można zauważyć pierwsze efekty działania preparatu. Zakończenie kuracji przed tym okresem jest najzwyczajniej w świecie stratą czasu.
3.Ze złych interpretacji. Okazuje się, że wiele kosmetyków daje początkowo niesatysfakcjonujący efekt. Wiele z nich najzwyczajniej w świecie w pierwszych tygodniach stosowania pogarszają wygląd cery, powodując wysyp pryszczy. Wiele osób uznaje ten objaw za coś niedopuszczalnego i odstawia dany preparat, uważając go za zupełnie nietrafiony. To bardzo duży błąd! Kosmetyki niekiedy działają, jak zmiotka, która usuwa wszystko, co i tak w najbliższym czasie wyszłoby nam na cerze. Daje efekt szybkiego wysypu, który równie szybko mija i pozwala systematycznie oczyszczać skórę, nie dopuszczając już do takich sytuacji.
4.Z błędów pielęgnacyjnych. Wielokrotnie na tej stronie pisaliśmy już o tym, jak ważna w przypadku leczenia trądziku jest właściwa pielęgnacja skóry. Powinna być ona przede wszystkim konsekwentna oraz przemyślana. Nie wolno działać na własną rękę. tylko postępować zgodnie z góry ustalonymi zasadami.
5.Z powodu przedobrzania. Gdy postanawiamy raz na zawsze pozbyć się trądziku, robimy się przewrażliwieni. Stosujemy masę kosmetyków, myjemy kilkakrotnie w ciągu dnia twarz, pozbywając powierzchni skóry naturalnej powłoki ochronnej. Nie jesteśmy w stanie znieść widoku małego pryszcza i wyciskamy go, pozwalając, by w jego miejscu powstały trzy kolejne. Niby chcemy dobrze, jednak wychodzi niestety źle…
6.Trądzik ma tendencję do nawracania. Nawet jeśli nasza cera poprawi swój wygląd, to często  problem powraca. Dzieje się tak z dwóch przyczyn: uodporniania skóry na działanie konkretnej linii kosmetyków oraz z powodu zaprzestania pielęgnacji cery w myśl wcześniej stosowanych zasad. Skóra, która ma tendencje do trądziku, powinna być przede wszystkim systematycznie i dogłębnie oczyszczana oraz w odpowiedni sposób nawilżana (najlepiej przy pomocy kremów matujących o nietłustej, lekkiej konsystencji).

Leave a Reply


*