Czy trądzik różowaty da się wyleczyć?

Zagrożenia trądzikiem całkowicie usunąć się nie da. Albo się ma do niego skłonności, albo nie. Jeśli tak – całe życie praktycznie należy mieć się na baczności mając na uwadze kilka elementów mogących decydować o jakości tego życia. Jakie to elementy i dlaczego cały czas trzeba się pilnować?

Choćby z tego powodu, że sam trądzik różowaty bywa bardzo oporny na leczenie, a sukces w tej dziedzinie zależy od bardzo wielu czynników. Wiele z nich uzależnionych jest od nas, toteż trudno jednoznacznie stwierdzić jak w danym wypadku przebiegnie leczenie. Tym bardziej, że akurat jeśli chodzi o trądzik rózowaty leczenie jest równie istotne jak profilaktyka czy też raczej profilaktyka jest nie mniej istotna niż leczenie.

Jak alarmują zaangażowani dermatolodzy (wszyscy wiemy jak wygląda nasza służba zdrowia i wiemy też, że znalezienie dobrego zaangażowanego dermatologa graniczy w zasadzie z cudem) do zaostrzania się trądziku różowatego dochodzi najczęściej wskutek popełnianych przez nas błędów – do lekarza trafiamy bardzo późno, zbyt późno by można mówić o szybkim doprowadzeniu twarzy do w miarę satysfakcjonującego wyglądu, tym niemniej jest to możliwe i to na każdym etapie – trzeba jedynie wdrożyć odpowiednie leczenie, które powinno być tzw. TERAPIĄ HOLISTYCZNĄ  i oprócz stosowania typowych przeciwtrądzikowych medykamentów powinno uwzględniać kwestie takie jak:

Dieta

Jeśli chodzi o trądzik różowaty top jego leczenie czy też raczej całość podejmowanych działań przeciwtrądzikowych musi w pewnym stopniu opierać się na diecie. Udowodniono bowiem, chociaż dlaczego tak się dzieje jeszcze do końca nie wyjaśniono, że trądzik różowaty zaostrza się pod wpływem ostrych przypraw czy alkoholu i niektórych innych używek. Dodatkowo dolegliwość ta niezmiernie często współistnieje z zaburzeniami w kwasowości soku żołądkowego. Sporą rolę w jej powstawaniu mogą też odgrywać bakterie z gatunku helicobacter pyroli – jak wiadomo ten gatunek drobnoustrojów obarczany jest też m.in. winą za chorobę wrzodową żołądka.

Gospodarka hormonalna

Trądzik różowaty bardzo często aktywuje się w okresie okołomenopauzalnym. Jeśli pojawia się wcześniej ma tendencje do nasilania się przed miesiączką. Czasami więc regulacja gospodarki hormonalnej jest jednym z podstawowych kroków leczeniu trądziku różowatego i zaangażowany dermatolog powinien mieć na uwadze również kwestie związane z hormonami.

Pielęgnacja

Cera trądzikowa w przypadku trądziku różowatego ma bardzo specyficzne wymagania. Nasze nawyki pielęgnacyjne mogą wręcz decydować o tym, czy trądzik się rozwinie czy też nie. Jeszcze na etapie gdy na naszej twarzy okresowo pojawiają się pierwsze zwiastuny trądziku (należy do nich rumień wywoływany np. przez stres, intensywnie oddziałujące czynniki atmosferyczne czy generalnie różnego rodzaju emocje, a nawet kulinarne ekstrema) należy od razu przyjrzeć się używanym kosmetykom i zmienić je na takie, które będą pomocne w łagodzeniu rumienia, uczucia pieczenia i ściągnięcia skóry. Najlepiej stosować kosmetyki dedykowane cerze z trądzikiem, bądź też kremy, balsamy, żele oczyszczające dla cery wrażliwej i alergicznej.

Jeśli chodzi o samo leczenie, po uwzględnieniu wszystkich wymienionych wyżej czynników, możemy liczyć na pełne powodzenie w walce z trądzikiem różowatym. Pozostaje jeszcze kwestia doboru środków leczniczych, ale o tym decyduje dermatolog. Pamiętajmy o jeszcze jednym – im wcześniej zajmiemy się naszym trądzikiem (najlepiej jeszcze na etapie prerosacea tj. przed rozwinięciem pełnoobjawowego trądziku) tym większe są szanse na to, że nad nim zapanujemy.

Niezwykle ważna profilaktyka

Jak łatwo się domyślić profilaktyka może odgrywać w tym przypadku rolę pierwszorzędną, a profilaktyka to przede wszystkim dbałość o zdrowie, nie postępowanie wbrew własnemu organizmowi oraz odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej .W tym ostatnim przypadku naprawdę gorąco polecam przede wszystkim stosowanie profesjonalnych dermokosmetyków bo niejednokrotnie przekonałem się, że są one najlepsze i najskuteczniejsze. To najlepsza broń do leczenia nie tylko trądziku ale wszelkich dolegliwości skórnych. Zwykłe drogeryjne kremy z reguły nie wystarczą toteż w kosmetyki warto zapatrywać się w drogeriach i w sklepach oferujących wyroby dermokosmetyczne, vide: TEN SKLEP i produkty Skinception.

Leave a Reply


*