Blizny po trądziku

Trądzik pospolity jest dolegliwością skóry, która występuje do 80% nastolatków i dwudziestolatków i do 5% dorosłych. O ile niektórym trądzik przechodzi bez żadnych trwałych efektów, o tyle u innych pojawić się mogą blizny. Istnieje kilka produktów służących do zlikwidowania mniejszych blizn, większość tego typu niedoskonałości wymaga interwencji chirurgicznej.

Po pozbyciu się wyprysku może pozostać czerwone lub inaczej nienaturalnie zabarwione miejsce na skórze. Nie jest to jeszcze blizna, lecz po-zapalny objaw trądziku. Zaczerwienienie jest spowodowane tylko tym, że organizm nasz próbuje wyleczyć ślad (co zajmuje mu około 6 do 12 miesięcy). Jeśli zmiana koloru lub innego rodzaju defekt skórny występuje w rok po wyleczeniu wyprysku, wówczas można już mówić o powstaniu blizny.

Chyba najlepszym sposobem na zapobieganie powstawania blizn potrądzikowych jest zapobieganie powstawaniu samych wyprysków na skórze poprzez oczyszczanie twarzy. Jeśli jednak pojawi się on już na twarzy, wówczas powinniśmy:

– unikać nadmiaru słońca, ponieważ utrudnia ono gojenie się ran po wypryskach,

– używanie kwasu alfa- i beta-hydroksylowego, które pomagają skórze w procesie leczenia ran,

– pod żadnym pozorem nie powinno się zdrapywać strupów, ponieważ stanowią one ochronną powłokę, pod którą odbywa się rekonstrukcja normalnej warstwy skóry – jego przedwczesne pozbycie się powoduje duże utrudnienie w gojeniu się ran po trądziku,

– ponadto dobrze jest używać przeciwutleniaczy (choć nie zostało to jeszcze potwierdzone naukowo).

Przede wszystkim więc pamiętać należy: źle leczony trądzik może powodować blizny.

Leave a Reply


*