Acne-Derm – Twój sposób na przebarwienia potrądzikowe?

Acne-Derm to jeden z najchętniej używanych leków na trądzik dostępnych w każdej aptece bez recepty. Do jego stosowania przyznaje się na wielu internetowych forach bardzo liczna grupa osób. Fakt ten potwierdza dużą popularność leku. Ale czy również jego skuteczność? Przeczytaj.

Informacje podstawowe
Acne-Derm to lek w postaci kremu o działaniu przeciwtrądzikowym, minimalizującym zmiany trądzikowe oraz wybielającym – pomagającym zredukować plamy po trądziku oraz po słońcu. Aktywne oddziaływanie na bakterie odpowiedzialne za powstanie krost i krostek decyduje o wysokiej skuteczności działania preparatu, który oddziałuje w samo źródło problemu. Dodatkowo lek zmniejsza liczbę mikrozaskórników oraz hamuje nadmierne rogowacenie skóry. Acne-Derm jest również pomocy w zmniejszaniu porów skóry.

Może być stosowany zarówno punktowo, jak i na całą powierzchnię skóry (jednak z ominięciem miejsc szczególnie wrażliwych – okolic oczu oraz ust). Przy stosowaniu leku nie można się opalać na słońcu ani w solarium. Skóra pod wpływem Acne-Derm jest wrażliwa na działanie promieniowania UV. Łatwo doprowadzić do powstania licznych przebarwień. Po skończonej kuracji należy odczekać przynajmniej miesiąc do wystawienia skóry na działanie promieniowania słonecznego. Podczas stosowania preparatu należy również uważać na wodę chlorową i morską, która może dość mocno wysuszyć cerę.

Skład leku
Acne-Derm to krem, którego głównym składnikiem jest kwas azelainowy, któremu to preparat zawdzięcza swoje działanie. Jest to jeden z najłagodniejszych kwasów dostępnych na rynku, dlatego można go stosować na cerę naczynkową i na skórę z trądzikiem różowatym.

W 1 gramie kremu znajduje się 200mg kwasu. Substancjami pomocniczymi są: mieszanina glicerolu monostearynianu, makrogolu stearynianu (Arlatone 983 S), mieszanina gricerolu stearynianu, alkoholu cetostearylowego, cetylu palmitynianu i kokoglicerydów (Cutina CBS), mieszanina cetostearylu etyloheksaninu, izopropylu myrystynianu (PCL-Liquid), glikol propylenowy, glicerol, kwas benzoesowy, woda oczyszczona. Preparat dostępny jest w opakowaniu o pojemności 20 gramów.

Cena
Cena preparatu jest różna w zależności od apteki. Waha się w granicach od około 18-24 złotych.

Efekty stosowania
Preparat Acne-Derm może być stosowany bez przerwy przez okres sześciu miesięcy. Po tym czasie, należy zaprzestać aplikacji. Minimalny okres leczenia to cztery tygodnie. Najlepsze rezultaty widoczne są już po dwóch miesiącach systematycznego stosowania.

Pierwsze efekty są zauważalne przeważnie już po dwóch tygodniach. Takie są informacje i zalecenia, pochodzące od producenta. Osoby mające doświadczenie w stosowaniu Acne-Derm dodatkowo radzą, by po okresie trzech miesięcy zrobić sobie przerwę w aplikacji kremu i po jakimś czasie znowu wrócić do jego stosowania (jeśli oczywiście będzie taka potrzeba).

Lek rozjaśnia skórę. W przypadku bardzo opalonych osób przy aplikacji miejscowej można uzyskać efekt „biedronki”, dlatego po nałożeniu preparatu należy bacznie obserwować twarz. Ryzyko uzyskania niespodziewanego efektu z pewnością sprawdzi się po zastosowaniu preparatu równomiernie na obszar całej twarzy. Tym bardziej, że efekt rozjaśniający jest delikatny.
Preparat daje najlepsze efekty przy przebarwieniach naskórkowych i naskórkowo-skórnych. Przebarwienia w warstwie skórnej są oporne na leczenie Acne-Derm.

Stosowanie leku
Preparat należy nakładać na skórę. Lek może być aplikowany rano i wieczorem. Każdorazowo należy używać niewielkiej ilości leku, pokrywając zmienione chorobowo miejsca (lub całą powierzchnię twarzy z wyłączeniem szczególnie narażonych na uszkodzenia miejsca – obszaru pod oczami, w okolicach ust) cienką warstwą kremu.

Na początku należy umyć dokładnie twarz przeznaczonym do tego celu antybakteryjnym mydłem lub żelem do mycia twarzy. Następnie osuszamy twarz. Czekamy 15 minut. W tym czasie nie aplikujemy żadnych innych substancji. Po 15 minutach nakładamy krem na twarz, omijając okolicę oczu i ust. Po nałożeniu Acne-Derm należy odczekać minimum godzinę przed nałożeniem jakiegokolwiek kosmetyku (by nie wywołać odmiennego efektu od zamierzonego). Niezależnie od pory roku przed wyjściem z domu należy zabezpieczyć skórę  filtrem SPF o minimalnej wartości 50 (dostępny w aptece). Filtr powinien mieć wysoki PPD (Persistant Pigmentation Darkening), czyli zdolność do ochrony skóry przed skutkami promieniowania słonecznego. Jednak niech nie przyjdzie nam do głowy poprzestanie na ochronie skóry poprzez stosowanie jedynie podkładów i pudrów z filtrem przeciwsłonecznym. Oprócz nich należy stosować kremy z filtrami dostępne w drogeriach i aptekach.

Po stosowaniu Acne-Derm należy chronić skórę również przed chłodem i mrozem. Nie zaleca się używania preparatów, które mogą podrażnić skórę, na przykład mydeł zapachowych. Twarzy nie należy myć również twardą, chlorowaną wodą.
Preparat może być stosowany z innymi lekami na bazie kwasu, jednak nie równocześnie! Jednego dnia należy stosować jeden preparat, drugiego dnia – drugi. Preparaty najlepiej używać naprzemiennie na noc. Podczas stosowania Acne-Derm można wykonywać również peeling, jednak nie wolno przesadzać, by nadmiernie nie podrażnić skóry.
Na skutek aktywnego działania preparatu może dojść do efektu oczyszczenia skóry, który objawia się wysypem pryszczy. To znak, że lek działa! Mimo początkowo czasami gorszego wyglądu cery, nie należy zaprzestawać stosowania preparatu. Trądzik powinien się znacznie zmniejszyć w przeciągu jednego-dwóch tygodni.

Po aplikacji
Każda cera reaguje indywidualnie na każdy preparat. W przypadku Acne-Derm producent leku ostrzega przed następującymi skutkami ubocznymi stosowania preparatu:

 • miejscowym podrażnieniem skóry,
 • napięcie,
 • świądem,
 • pieczeniem,
 • zaczerwienieniem,
 • suchością,
 • łuszczeniem skóry,

Wymienione objawy zazwyczaj występują jedynie na początku leczenia, zazwyczaj przy aplikacji kremu dwa razy dziennie. Jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, należy nakładać Acne-Derm raz dziennie – najlepiej wieczorem.

Podczas stosowania leku rzadko występuje problem:

 • kontaktowego zapalenia skóry,
 • zapalenia mieszków włosowych,
 • białych plam u osób bardzo opalonych

Bardzo rzadko w trakcie stosowania leku pojawiają się następujące problemy:

 • nadwrażliwość na słońce,
 • alergiczne reakcje skórne – wysypka.

Nie martw się, gdy po nałożeniu kremu skóra lekko piecze, swędzi. To znak, że preparat działa! Mało komfortowe uczucie mija zazwyczaj maksymalnie po około 15-20 minutach. Towarzyszy aplikacji przeważnie jedynie na początku stosowania leku. Po kilku dniach ustępuje.

3 Responses

  1. gosiołek, a jak reaguje Twoja skóra na maść acne derm? Jeśli wszystko jest w porządku, raz w tygodniu możesz zrobić maseczkę z glinki. Pozdrawiam!

Leave a Reply


*